Sultanın en sevdiği ada Girit

Sultanın en sevdiği ada Girit

Sultanın en sevdiği ada Girit

Bir ada düşünün o kadar stratejik konuma sahip olsun ki 24 yıl boyunca fethedilemesin ve Sultan sürekli bu adayı istesin , o ada Akdenizin en büyük ikinci adası olsun ve dünyada bir cennet mekanı olsun .

Evet tahmin ettiğiniz üzere Giritten bahsediyoruz.Bu ada da Akdenizdeki cennet tatil mekanlarından bir tanesi,Osmanlı zamanında o kadar öneme sahiptir ki,Pahişaha Giritin düşman tarafından alındığı alındı Girit,alın size Tirit olarak verilmiştir.

Yani zamanın padişahı tiriti çok sever ve aşçıdan Giritin düşman tarafından fetih olunduğunu Padişaha söylenmesi için ricada bulunulur ve o da bu cümleyi söyleyerek padişahın en sevdiği yemeği yapar.

Sultanın en sevdiği ada Girit

Yabancı ve Türk turistleri işgaline uğrayan bu tatil adası gerçekten yeryüzündeki bir cennettir.Türk turistlerin burayı seçmesinde ki amaç hem Türkiyeye yakın olması hem de fiyatların fazla el yakmamasıdır.

Öte yandan bir çok yöresel yemeğinde bizim damak tadımıza uygun olması Türk turistlerin bu adaya gitme talebini arttırıyordur.

Giritte bir çok mavi bayraklı plaj vardır .Bu tatil cenneti yerli yani Yunan turistlerinde ilgisini çekmektedir.Elefonisi adında bir plaj vardır ki kumsalları ile tüm dünyaya nam salmıştır , bu plajın kumlarının rengi pembe ve pembe tonlarındadır.

Denizi de çok berrak ve çok temizdir ve denizde yalınayak 100 metre yürüyebilirsiniz ve su sadece ayak bileklerinize gelir,kum oranı bu kadar fazladır.Yunanistana giderseniz Girite uğramanızı şiddetle tavsiye ederiz.

 

Beğen  1
Sonraki Yazı
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir